info @ tmawood.ir

09111154730

چوب يکي از مواد شگفت انگيز و قابل دسترسي است که طبيعت با سخاوت­مندي هر چه تمام­تر به نوع بشر اهدا کرده است. ماده­اي که به آساني تجديد پذير بوده و در مسير تکثير و توليد خود، بهترين هديه به انسان­ها يعني اکسيژن را هم توليد مي­کند و به لحاظ فيزيکي به بيشتر خواسته­ هاي بشر امروزي به­ عنوان يک ماده ساختماني پاسخ مناسبي مي­دهد....

 

و خواسته­ هايي نظير ويژگي­هاي عايق بودن در برابر دما و صوت، زيبايي ظاهر، وزن سبک، سازگاري با طبيعت و بسياري از اين دست را پوشش مي­دهد. چوب به آساني قابل تبديل است و به سرعت و بدون واسطه به اجزاي ساخت سازه تبديل مي­شود. از خصوصيات ويژه چوب, وزن سبک آن است که اين خود به تنهايي باعث کاهش چشم­گيري در هزينه­ هاي حمل و نقل مواد اوليه و نيز سهولت احداث سازه مي­شود. با توجه به مطالب عنوان شده در بالا, اين­گونه به­ نظر مي­رسد که براي ساخت سازه ناگزير بايستي از مصالح چوبي استفاده شود. در نگاه اول, با شرايط موجود اين مطلب درست به ­نظر مي­رسد؛ اما مي­بايست از منظر ديگر هم به موضوع نگاه کرد. چوب يک ماده طبيعي است و از آن جايي که چرخه توليد طبيعت يک سيکل کامل است که در طول ساليان دراز ادامه داشته و نيز ادامه خواهد داشت؛ انتظار مي­رود در جريان همين چرخه، این ماده هم توسط طبيعت تخريب و تجزيه گردد تا به اين وسيله دو باره و چند باره در چرخه توليد طبيعت شرکت داده شود. از اين رو, چوب به عنوان يک ماده طبيعي هميشه در معرض تخريب توسط عوامل زيستي؛ مانند قارچ­ها و حشرات و نيز عوامل آب و هوايي است. در اثر جذب و دفع رطوبت، هم­کشيدگي و واکشيدگي در چوب رخ مي­دهد. از سوي ديگر، با تغييرات فصلي آب و هوا، ميزان رطوبت نسبي و دماي هواي محيط کم و زياد مي­گردد و به دليل خاصيت ويژه چوب از نظر فيزيکي؛ مانند آب دوستي­اش، موجب جذب و دفع رطوبت محيط پيراموني و در پي آن پديده هم­کشيدگی و وا­کشيدگی چوب مي­شود. تمايل چوب به جذب رطوبت در فضاي مرطوب يکي از ايرادهاي عمده و مهم چوب مي­باشد. اين موضوع وقتي اهميت پيدا مي­کند که بدانيم عوامل مخرب زيستي مانند قارچ­ها و حشرات در فضاي مرطوب قادر به فعاليت تخريبي هستند. مقاومت­هاي مکانيکي گوناگون چوب نيز با افزايش رطوبت کم می شود. پديده هم­کشيدگي و واکشيدگي چوب با تغييرات رطوبت و دما و البته نور مستقیم خورشید فعال مي­شوند و با تکرار اين وضعيت در فصل­هاي مختلف سال و يا حتي در روزهايي با شرايط جوي متفاوت (نمودار زیر)، باعث ايجاد تنش­هاي داخلي عضو چوبي مي­شوند. اين تنش­ها با گذشت زمان از یک سو موجب کج و معوج شدن، تاب برداشتن، باز شدن درزها و غیره شده و از سویی دیگر  به ترک­هاي ريز و درشت داخلي و بيروني تبديل مي­گردند و در نهايت موجب فرسايش تدريجي چوب خام خواهد شد.

 

 

تا کنون براي كنترل تبادل رطوبتي چوب تكنيك­ها و شيوه­هاي گوناگوني به کار رفته­اند. خشك كردن چوب و كاربرد پوشش­هاي سطحي ضد رطوبت، اشباع چوب با موادي كه بازدارنده جذب رطوبت هستند استفاده از پوشش­هاي مقاوم به اشعه فرابنفش و بهره­مندي از مواد حفاظتي كه دوام زيستي را مي­افزايند؛ همگي شيوه­هايي هستند که براي بهبود ويژگي­هاي گوناگون چوب و افزايش عمر مفيد آن در سازه بكار گرفته می شوند ولی چوب خشک شده در کوره به دلیل عدم مواجهه با حرارت بالا، دچار تغییر ساختار سلولی نشده و در تماس مستقیم با رطوبت بالا و آب، خواص ضد رطوبتی خود را از دست می دهد و به چوب خام تبدیل می شود. پوشش­هاي سطحي و رنگ کاري روي سطوح چوبي که از ضخامت کمی برخوردار هستند به مرور زمان تحت تاثیر عوامل جوي و اشعه فرا بنفش نور خورشيد؛ تخريب شده و سطح آزاد چوب خام را در معرض رطوبت نسبي محيط و نور خورشید قرار مي­دهند و یا مواد تزریقی که در اشباع چوب کاربرد دارد، عمدتا" از مواد شیمیایی خطر ناک هستند که در بسیاری از کشور ها سالها پیش ممنوع شده است .

 مهم­ترين راهکار در کاهش ميزان جذب، بر پايه يک تغيير ساختاري در ويژگي­هاي فيزيکي و شيميايي چوب مي­باشد تا دوام چوب پايدار بماند. اصلاح حرارتی با روش­هاي گوناگون، از زمره فن­آوري­هاي نويني است كه در بهبود ويژگي­هاي فیزیکی چوب اثر گذار مي­باشد. دمای بالای 200 درجه سانتیگراد تحت شرایط خاص منجر به كاهش قابليت جذب و دفع رطوبت (ثبات ابعادي)، افزايش دوام عمر مفید و افزايش پایداری در برابر اشعه فرا بنفش خورشید می شود. در اثر اعمال تيمار­هاي گرمايي به چوب، پليمر­هاي آب دوست آن تخريب مي­شوند و شيمي پايه چوب تغيير مي­كند با اين تغيير ساختاري، رفتارهاي فيزيكي و مكانيكي و ساختمان سلولي چوب نيز متأثر مي­گردند و به دنبال آن ثبات ابعادي تقويت مي­گردند. در تيمار­هاي گرمايي، نقطه اشباع الياف نيز کاهش مي­يابد. ولي مهم­ترين ويژگي چوب تيمار شده نسبت به تيمار نشده، کاهش درصد رطوبت تعادل آن مي­باشد که متعاقبا باعث کاهش واکشيدگي و هم­کشيدگي چوب در اثر جذب و دفع آب و رطوبت مي­شود. این تغییرات ساختاری باعث ظهور یک محصول نو پا و جدید در بازار مواد ساختمانی به نام ترمووود (چوب حرارتی)شده است . كاستن هر چه بيش­تر قابليت جذب و دفع رطوبت كمك شاياني به بهبود دوام چوب خواهد نمود. تيمارهاي گرمايي سبب كاهش نم­پذيري چوب مي­شوند و اين توانايي را به وجود مي­آورد که از چوب به عنوان يک ماده مهندسي شده به صورت فرا گير­تر در سازه­هاي با دوام استفاده نمود.

آدرس دفتر مرکزی :  مازندران - بابل کمربندی امیرکلا بعد از میدان نماز خیابان دوازدهم
همراه : 09111154730  |  همراه : 09114434730  |  ایمیل : info @ tmawood.ir

تمامی حقوق این سایت برای گروه صنعتی TMA محفوظ میباشد.

Template Design:Dima Group