ترمووود پهن‌برگ

چوب گونه های پهن برگ عمدتا" به سبب بافت متراکم تر و ساختار سلولی تکامل یافته تر به نسبت سوزنی برگان از خواص فیزیکی بهتری برخوردارند.

این محصول بیشتر برای کف ساختمان استفاده میگردد.

ترمووود پهن‌برگ

درختان جنگلی گونه های پهن برگ به لحاظ تکوینی از قدمت بیشتری برخوردارند و به همین خاطر از نظر ساختار سلولی تکامل یافته ترند. تعداد سلولهای ساختمانی در چوب گونه پهن برگان به نسبت سوزنی برگان بیشتر است و بافت متراکم تری دارند، به همین سبب به سخت چوب (hard wood) معروف هستند. در خواص فیزیکی و مکانیکی این گونه، برتری هایی مانند مقاومت و پایداری در برابر تنشهای فشاری، کششی، خمشی، و نیز سختی سطح، مقاومت در برابر فرسایش و اصطحکاک و غیره به نسبت بالایی در مقایسه با گونه سوزنی برگان وجود دارد. با همه این اوصاف چوب خام آسیب پذیر بوده و در مواجه با رطوبت و تغییرات مکرر عوامل جوی از یک سو دچار حمله عوامل تخریب گر زیستی مانند قارچ ها و حشرات شده و از سویی دیگر با جذب و دفع رطوبت هم کشیده و وا کشیده می شود که این عوامل به مرور باعث تخریب و در نهایت نابودی چوب می شود. با فرآوری گرمایی این چوب ها علاوه بر حذف مواد زاید، ساختار سلولی بافت چوب دچار تغییرات بنیادی و ساختاری می شود که بسیاری از خواص فیزیکی آن به نحو در خور توجهی بهبود می یابد. با حذف مواد زاید و اضافی از بافت چوب که در اثر حرارت بالا ایجاد می شود، بافت چوب متراکم تر شده و با کریستاله شدن زنجیره های سلولزی از یک سوی و از بین رفتن مقادیر زیادی از گروه های عاملی جذب رطوبت از سویی دیگر، معایب عمده در چوب خام مانند پوسیدگی و هم کشیدگی و وا کشیدگی به میزان زیادی کم می شود. در نهایت محصولی در دسترس است که به میزان بسیار زیادی خواص تکنیکی آن بهبود یافته است.

موارد مصرف

موارد مصرف چوبهای پهن برگ عمدتا" در مکان های پر تنش به لحاظ فیزیکی مانند کف پوش ها و موارد مشابه است که البته در نمای سازه ها هم بسیار جلوه خوبی دارند اما به جهت قیمت به نسبت بالاتر و مرغوبیت بیشتر در اماکن خاص استفاده می شوند. از چوبهای بومی این گونه می توان از گردو، افرا، ون، راش و غیره نام برد. گروه صنعتی TMA با توان مندی بالا امکان فرآوری اکثر گونه های پهن برگ را دارا است اما به سبب کمبود و گرانی چوب خام این دسته از چوب ها در حجم بالا تولید و انبار نشده است. تولید در حجم وسیع فقط با درخواست سفارش از سوی متقاضی و در صورت مهیا شدن ماده اولیه (چوب خام) پذیرفته می شود.

سفارش ترمووود